Michigan Indoor Track Series

Michigan Indoor Track Series

Latest News

Like us on Facebook and Follow us on Twitter

You can like us on facebook by searching 'Michigan Indoor Track Series' in the search bar.  You can also follow us on Twitter @mitstrack 

Albion 2/3/2012


                           MITS @ Albion - 2/3/2012                            
                                   2/3/2012                                    
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 McKenzie, Charleen           Unattached                         9.05q 
  2 Snyder, Hillary              Unattached                         9.81q 
 
Girls 55 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims      Semis 
=========================================================================
Semi-Finals
  1 McKenzie, Charleen           Unattached              9.05       9.16q 
  2 Snyder, Hillary              Unattached              9.81       9.81q 
 
Girls 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 McKenzie, Charleen           Unattached              9.16       9.20  
  2 Snyder, Hillary              Unattached              9.81       9.91  
 
Girls 440 Yard Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Oswald, Audrie               Unattached                      1:08.91   1 
  2 Saldana, Jessica             Unattached                      1:11.75   1 
  3 McKenzie, Charleen           Unattached                      1:18.04   1 
  4 Clark, Grace                 Unattached                      1:18.24   2 
  5 Saldana, Kariea              Unattached                      1:20.00   2 
 
Girls 880 Yard Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carver, Grace                Unattached                      2:29.91  
  2 Oswald, Audrie               Unattached                      2:48.63  
  3 Clark, Grace                 Unattached                      3:03.99  
  4 Saldana, Kariea              Unattached                      3:05.96  
 
Girls 1600 Yard Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Haubert, Liz                 Unattached                      6:52.97  
  2 Babcock, Tlonie              Unattached                      6:54.28  
  3 Ostrodski, Melissa           Unattached                      7:40.57  
 
Girls 3200 Yard Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zeinstra, Nicole             Unattached                     11:16.65  
 
Girls 55 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Davenport, Chantel           Unattached                         9.73q 
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Davenport, Chantel           Unattached                      4-06.00  
  2 Saldana, Jessica             Unattached                      4-04.00  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Oswald, Audrie               Unattached                     13-11.50  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ferguson, Alex               Unattached                     31-06.00  
  2 Kaas, Corinna                Unattached                     31-00.00  
  3 Parker, Jadzia               Unattached                     30-06.00  
  4 Rosenau, Lauren              Unattached                     26-10.50  
  5 Lundeen, Jordan              Unattached                     25-08.50  
 
Boys 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Glaster, Amonta              Unattached                         6.76q  1 
  2 Hodgson, Jalen               Unattached                         6.78q  2 
  3 Richardson, Ricky            Unattached                         6.88q  2 
  4 Bright-Mitchell, Nolan       Unattached                         6.97q  1 
  5 Lentz, Kevin                 Unattached                         7.11q  2 
  6 Boid, Marqeese               Unattached                         7.35q  1 
  7 Hodgson, Donavan             Unattached                         7.70q  1 
  8 West, Keontia                Unattached                         8.32q  2 
  9 Hodgson, Christopher         Unattached                         8.43q  2 
 
Boys 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School               Prelims      Semis  H#
============================================================================
Semi-Finals
  1 Hodgson, Jalen               Unattached              6.78       6.82q  2 
  2 Glaster, Amonta              Unattached              6.76       6.85q  1 
  3 Hodgson, Christopher         Unattached              8.43       7.07q  1 
  4 Boid, Marqeese               Unattached              7.35       7.48q  2 
  5 Hodgson, Donavan             Unattached              7.70       7.94q  2 
  6 Lentz, Kevin                 Unattached              7.11       8.46q  1 
  7 West, Keontia                Unattached              8.32       8.47q  1 
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Hodgson, Jalen               Unattached              6.82       6.75   1 
  2 Glaster, Amonta              Unattached              6.85       6.82   1 
  3 Cote, Colin                  Unattached                         6.99   2 
  4 Lentz, Kevin                 Unattached              8.46       7.13   1 
  5 Osowa, Temisan               Unattached                         7.16   2 
  6 Thornton, Derek              Unattached                         7.21   2 
  7 Garrison, Tyler              Unattached                         7.57   2 
  8 Hodgson, Donavan             Unattached              7.94       7.91   1 
  9 Hodgson, Christopher         Unattached              7.07       8.44   1 
 
Boys 440 Yard Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Thornton, Derek              Unattached                      1:00.36   2 
  2 Belt, Josh                   Unattached                      1:00.92   1 
  3 Osowa, Temisan               Unattached                      1:01.42   3 
  4 Cote, Colin                  Unattached                      1:01.62   3 
  5 Woodhall, Michael            Unattached                      1:01.82   1 
  6 Garrison, Tyler              Unattached                      1:02.65   1 
  7 Nousain, Spencer             Unattached                      1:03.79   2 
  8 William, Tanner              Unattached                      1:04.84   2 
 
Boys 880 Yard Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nousain, Spencer             Unattached                      2:09.88  
  2 Belt, Josh                   Unattached                      2:09.95  
  3 Cruz, Parker                 Unattached                      2:14.31  
  4 Woodhall, Michael            Unattached                      2:20.15  
  5 Cage, Dalen                  Unattached                      2:22.38  
  6 Lentz, Kevin                 Unattached                      2:25.52  
  7 Collier, Garrett             Unattached                      2:27.27  
  8 William, Tanner              Unattached                      2:35.81  
  9 Cornell, Sean                Unattached                      2:37.19  
 
Boys 1600 Yard Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nousain, Spencer             Unattached                      5:38.34  
  2 Stone, Raymond               Unattached                      6:24.37  
 
Boys 3200 Yard Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Forsyth, John                Unattached                     10:50.61  
  2 Moore, Nick                  Unattached                     10:58.23  
 
Boys 55 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Patterson, Terrion           Unattached                        12.84q 
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Cage, Dalen                  Unattached                      5-02.00  
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Richardson, Ricky            Unattached                     20-08.00  
  2 Cage, Dalen                  Unattached                     18-09.50  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Glaster, Amonta              Unattached                     40-03.00  
  2 Cage, Dalen                  Unattached                     38-08.50  
  3 Richardson, Ricky            Unattached                     38-04.50  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Roberts, Chris               Unattached                     45-02.00  
  2 McDoWell, Austin             Unattached                     37-04.00  
  3 Ferguson, Eric               Unattached                     35-02.00  
  4 Wingfield, Tameron           Unattached                     33-01.00  
  5 Fall, Brandon                Unattached                     22-04.00  
Joomla Templates: by JoomlaShack