Michigan Indoor Track Series

Michigan Indoor Track Series

Latest News

Like us on Facebook and Follow us on Twitter

You can like us on facebook by searching 'Michigan Indoor Track Series' in the search bar.  You can also follow us on Twitter @mitstrack 

Hillsdale 1/19/2012

                           MITS Meet #2 - 1/19/2012                            
                   Hillsdale College - Jesse Phillips Arena                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Conley, Tyrus             12 Unattached            51-00.00  
  2 McDowell, Austin          11 Unattached            43-04.50  
  3 Evans, Pat                12 Unattached            38-00.50  
  4 Evans, Sully              10 Unattached            37-04.00  
 
Event 2  Girls Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Parker, Jadzia            12 Unattached            28-04.50  
 
Event 3  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Richardson, Ricky         12 Unattached            19-01.00  
  2 Richards, Colton          12 Unattached            16-08.75  
  3 Laginess, Andy            10 Unattached            16-02.50  
 -- Pierson, Tyler            12 Unattached                   X  
 -- Smith, Logan              11 Unattached                   X  
 
Event 4  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Oswalt, Audrey            10 Unattached            15-05.00  
  2 Pinkerton, Katie          12 Unattached            13-11.00  
  3 Penny, Samantha           11 Unattached            13-00.75  
 
Event 5  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Inman, Ryan               12 Unattached            45-02.50  
  2 Conley, Tyrus             12 Unattached            45-00.00  
  3 Chapman, Brad             12 Unattached            42-11.50  
  4 Jenkins, Joshua           12 Unattached            42-04.50  
  5 Kruger, Zach              11 Unattached            41-07.00  
  6 Evans, Pat                12 Unattached            39-10.00  
  7 Scholl, Kyle              11 Unattached            39-04.50  
  8 Conley, Trenton           10 Unattached            38-03.00  
  9 Evans, Sully              10 Unattached            37-09.50  
 10 Johnson, Robbie           10 Unattached            35-11.50  
 11 McDowell, Austin          11 Unattached            33-06.00  
 
Event 6  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Parker, Jadzia            12 Unattached            31-10.00  
 
Event 7  Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Towery, Gavin                Unattached            10-09.00  
  2 Ballentine, William          Unattached             9-09.00  
  3 Arney, Brenden               Unattached             8-09.00  
 -- Brown, Kyle                  Unattached                  NH  
 -- Tom, Chris                   Unattached                  NH  
 -- Haselby, Nate                Unattached                  NH  
 
Event 8  Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Riess, Bethany               Unattached             7-03.00  
 -- Kindig, Paige                Unattached                  NH  
 
Event 9  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Chapman, Brad             12 Unattached            38-07.50  
  2 Richardson, Ricky         12 Unattached            35-11.00  
 
Event 11  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Richards, Colton          12 Unattached             5-00.00  
  2 Brown, Kyle                  Unattached             4-08.00  
  2 Riess, Aaron                 Unattached             4-08.00  
  2 Haselby, Nate                Unattached             4-08.00  
  5 Smith, Logan              11 Unattached             4-06.00  
 -- Faling, Tyler                Unattached                  NH  
 -- Newburn, Chris               Unattached                  NH  
 -- Pierson, Tyler            12 Unattached                  NH  
 
Event 12  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Warren, Amber                Unattached             4-08.00  
 
Event 13  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bee Fast  'A'                                        8:53.8  
  2 Born To Run Track Club  'A'                          9:17.9  
  3 Hanover Horton  'A'                                  9:59.0  
  4 Quincy Track Club  'A'                              10:04.1  
 
Event 15  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jenkins, Joshua           12 Unattached                 7.8  
  2 Faber, Gunner                Unattached                 8.7  
  3 Haselby, Nate                Unattached                 9.2  
 
Event 17  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Richardson, Ricky         12 Unattached                 6.6   1 
  2 Palmer, Marcus               Unattached                 6.7   2 
  3 Faling, Tyler                Unattached                 7.1   2 
  4 Smith, Logan              11 Unattached                 7.3   2 
  5 Debrown, Kristien            Unattached                 7.4   1 
  6 Haselby, Nate                Unattached                 7.4   2 
  7 Faber, Hayden                Unattached                 7.5   2 
  8 Dierson, Tyler               Unattached                 8.0   1 
  9 Newburn, Chris               Unattached                 8.1   1 
 10 Brown, Kyle                  Unattached                 8.3   1 
 11 Case, Alex                   Unattached                 8.9   1 
 12 Powers, Brenner              Unattached                13.8   1 
 
Event 18  Girls 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Weatherspoon, Kaniya         Unattached                 7.7  
  2 Reid, Cassidy                Unattached                 7.9  
  3 Stump, Heather               Unattached                 7.9  
  4 Weitzel, Kelsey              Unattached                 7.9  
  5 Pinkerton, Katie          12 Unattached                 8.1  
  6 Stump, Kristin               Unattached                 8.2  
  7 Penny, Samantha           11 Unattached                 8.6  
  8 Powers, Rachel               Unattached                12.6  
 
Event 19  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Bright-Mitchell, Nolen       Unattached                52.9   2 
  2 Whitmar, Alex                Unattached                53.7   2 
  3 Ishler, Jacob                Unattached                55.1   1 
  4 Richards, Colton          12 Unattached              1:04.9   1 
  5 Faber, Hayden                Unattached              1:06.5   1 
  6 Connin, Tyler                Unattached              1:06.8   1 
  7 Laginess, Andy            10 Unattached              1:08.6   1 
  8 Abbze, Zach                  Unattached              1:14.7   2 
  9 Feinaver, Hunter             Unattached              1:37.5   1 
 10 Kozumpik, Ethan              Unattached              1:45.7   1 
 
Event 20  Girls 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Oswalt, Audrey            10 Unattached              1:08.7  
  2 Reynard, Hannah              Unattached              1:10.4  
  3 Mackenzie, Charlene          Unattached              1:15.2  
  4 Wonsey, Sarah                Unattached              1:22.5  
  5 Powers, Rachel               Unattached              1:58.3  
 
Event 21  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hardway, Zach                Unattached              4:54.2  
  2 Gaman, Angel                 Unattached              5:02.9  
  3 Stack, Zachariah             Unattached              5:13.0  
  4 Allen, Kyle                  Unattached              5:15.2  
  5 Horn, Riley                  Unattached              5:16.0  
  6 Albert, Kiley                Unattached              5:24.2  
  7 Spencer, Ben                 Unattached              5:24.9  
  8 Brunner, Patrick             Unattached              5:30.6  
  9 Lowe, Kirk                   Unattached              5:46.4  
 10 Newburn, Chris               Unattached              6:18.0  
 11 Brown, Jared                 Unattached              6:23.0  
 12 Geno, Harvey                 Unattached              6:24.2  
 13 Riess, Aaron                 Unattached              6:28.9  
 14 Pourtenga, Kyle              Unattached              6:45.0  
 15 Kestner, Logan               Unattached              6:50.1  
 16 Pourtenga, Brandon           Unattached              6:52.2  
 
Event 22  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Towdaeei, Gabby              Unattached              5:47.1  
  2 Burdette, Lindsey            Unattached              5:57.2  
  3 Kise, Jenny                  Unattached              5:58.7  
  4 Wiedmayer, Christy           Unattached              5:59.1  
  5 Richardson, Shannon          Unattached              6:01.4  
  6 Johnson, Brittney            Unattached              6:01.5  
  7 March, Johnica               Unattached              6:42.0  
  8 Hamman, Miranda              Unattached              6:55.3  
  9 Horn, Maddie                 Unattached              7:11.3  
 
Event 23  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Whitmar, Alex                Unattached              2:09.9  
  2 Beckman, Chris               Unattached              2:13.8  
  3 Stack, Zachariah             Unattached              2:33.9  
  4 Brown, Jared                 Unattached              2:49.2  
  5 Abbze, Zach                  Unattached              2:50.8  
 
Event 24  Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Albert, Paige                Unattached              2:39.6  
  2 Tavolacci, Gabby             Unattached              2:46.0  
  3 Oswalt, Audrey            10 Unattached              2:51.0  
  4 Johnson, Brittney            Unattached              2:54.7  
 
Event 25  Boys 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Richardson, Ricky         12 Unattached                24.2  
  2 Palmer, Marcus               Unattached                26.2  
  3 Beckman, Chris               Unattached                27.4  
  4 Connin, Tyler                Unattached                29.3  
  5 Powers, Brenner              Unattached                59.6  
 
Event 26  Girls 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Weatherspoon, Kaniya         Unattached                29.0  
  2 Pinkerton, Katie          12 Unattached                29.0  
  3 Reid, Cassidy                Unattached                29.5  
  4 Reynard, Hannah              Unattached                30.7  
  5 Powers, Rachel               Unattached                53.0  
 
Event 27  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Culler, Keigan               Unattached              9:46.4  
  2 Herber, Tyler                Unattached             10:14.3  
  3 Horn, Riley                  Unattached             11:16.6  
  4 Kestner, Logan               Unattached             13:41.2  
  5 Brown, Jared                 Unattached             14:43.1  
 
Event 28  Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Burdette, Lindsey            Unattached             11:23.0  
  2 Culler, Kaitlyn              Unattached             11:45.0  
  3 Schott, Becca                Unattached             12:33.5  
  4 Weidmayer, Christy           Unattached             13:56.1  
 
Event 29  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Hardcore Track Club  'A'                             4:29.1  
  2 Panb  'A'                                            5:10.2  
 
Event 30  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Born To Run Track Club  'A'                          5:02.4  
Joomla Templates: by JoomlaShack