Michigan Indoor Track Series

Michigan Indoor Track Series

Latest News

Like us on Facebook and Follow us on Twitter

You can like us on facebook by searching 'Michigan Indoor Track Series' in the search bar.  You can also follow us on Twitter @mitstrack 

CMU 1/3/2012

Central Michigan University
MITS Meet - January 3rd, 2011

                         
 
Event 1  Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Hodges, Aaron                Unattached            12-06.00  
  2 Staley, Trevor               Unattached            12-00.00  
  2 Felske, Austin               Unattached            12-00.00  
  4 Miller, Rick                 Unattached            11-06.00  
  5 Smith, Ryan                  Unattached            10-06.00  
  6 Humphry, Trevor              Unattached             8-00.00  
 -- Miller, Joel                 Unattached                  NH  
 
Event 2  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Randall, Nick                Unattached            17-10.50  
  2 Duncan, Chad                 Unattached            17-03.75  
 
Event 4  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Norman, Riley                Unattached            58-00.00  
  2 Woods, Cole                  Unattached            42-07.50  
  3 Davey, Collin                Unattached            39-07.00  
  4 Alspaugh, Drew               Unattached            36-11.50  
  5 Studivant, Eugene            Unattached            31-03.00  
 
Event 6  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Meixner, Taylor              Unattached             6-00.00  
  2 Duncan, Chad                 Unattached             5-10.00  
  3 Hufnagel, Nick               Unattached             5-00.00  
 
Event 8  Boys 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mcfadden, Jake               Unattached                8.23  
  2 Bradshaw, Chaz               Unattached                8.24  
 
Event 9  Boys 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Vanderhyde, Connor           Unattached                7.27   1 
  2 Bradshaw, Chaz               Unattached                7.42   1 
  3 Parsons, Brad                Unattached                7.45   1 
  4 Wirgu, Colton                Unattached                7.54   2 
  5 Sosnowski, Steven            Unattached                7.62   1 
  6 Smith, Blake                 Unattached                7.65   2 
  7 Statley, Nick                Unattached                7.81   2 
  8 Lowe, Quion                  Unattached                8.03   2 
  9 Evers, Jared                 Unattached                8.07   2 
 10 Berry, Will                  Unattached                8.08   1 
 11 Keene, Clinton               Unattached                8.73   1 
 12 Studivant, Eugene            Unattached                9.27   2 
 13 Clemmens, Darrius            Unattached                9.93   2 
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hinkle, Tanner               Unattached             4:38.14  
  2 Zinger, David                Unattached             4:45.76  
  3 Przybysz, Mason              Unattached             4:47.49  
  4 Hearth, Ryan                 Unattached             4:49.17  
  5 Cook, Grant                  Unattached             4:54.08  
  6 Harper, Johnson              Unattached             4:59.59  
  7 Merchant, Stephen            Unattached             5:01.65  
  8 Boku, Walide                 Unattached             5:03.98  
  9 Hyatt, Drew                  Unattached             5:04.45  
 10 Frank, Brandon               Unattached             5:05.04  
 11 Holms, Trevor                Unattached             5:05.60  
 12 Charlie, Clark               Unattached             5:12.18  
 13 Valasco, Luis                Unattached             5:13.54  
 14 Terrey, Cooper               Unattached             5:13.75  
 15 Rasch, Eric                  Unattached             5:45.20  
 16 Mahoney, Matt                Unattached             6:02.42  
 17 Kelly, Graham                Unattached             7:02.29  
 
Event 11  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mcfadden, Jake               Unattached               51.64   1 
  2 Wirgu, Colton                Unattached               54.14   1 
  3 Kesseo, Nick                 Unattached               54.32   1 
  4 Przybysz, Mason              Unattached               58.25   2 
  5 Pease, Ken                   Unattached               58.60   1 
  6 Cook, Grant                  Unattached             1:00.15   2 
  7 Smith, Blake                 Unattached             1:00.90   1 
  8 Clemmens, Darrius            Unattached             1:02.66   2 
  9 Velasco, Juan                Unattached             1:02.87   1 
 10 Keene, Clinton               Unattached             1:05.70   2 
 11 Evers, Jared                 Unattached             1:10.87   2 
 12 Hufnagel, Nick               Unattached             1:17.23   2 
 
Event 12  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Granderson, LZ               Unattached             2:22.91  
  2 Valasco, Luis                Unattached             2:24.48  
  3 Hawley, Kamron               Unattached             2:26.70  
  4 Hyatt, Drew                  Unattached             2:26.88  
  5 Rodna, Macol                 Unattached             2:28.79  
  6 Velasco, Juan                Unattached             2:38.92  
  7 Wynsma, Sami                 Unattached             2:39.11  
  8 Kelly, Graham                Unattached             3:19.37  
 
Event 13  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Vanderhyde, Connor           Unattached               23.65   1 
  2 Parsons, Brad                Unattached               24.00   1 
  3 Sosnowski, Steven            Unattached               25.39   2 
  4 Statley, Nick                Unattached               25.85   1 
  5 Harper, Johnson              Unattached               26.03   1 
  6 Lowe, Quion                  Unattached               26.46   2 
  7 Wirgu, Colton                Unattached               26.53   1 
  8 Smith, Blake                 Unattached               26.89   1 
  9 Evers, Jared                 Unattached               28.58   2 
 10 Frank, Brandon               Unattached               29.28   2 
 11 Cheh, Giancarlo              Unattached               30.25   2 
 12 Keene, Clinton               Unattached               32.43   2 
 
Event 15  Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Contor, Micaela              Unattached            10-06.00  
  2 Ferguson, Nicole             Unattached            10-00.00  
  3 Thornton, Drue               Unattached             8-00.00  
  3 Drouillard, Erin             Unattached             8-00.00  
  5 Staley, Casey                Unattached             6-06.00  
 -- Schneider, Mckyla            Unattached                  NH  
 -- Tewkseury, Claire            Unattached                  NH  
 
Event 16  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mitchell, Sami               Unattached            17-11.50  
 
Event 18  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Martin, Brooke               Unattached            34-10.50  
  2 Gunther, Halley              Unattached            22-10.50  
  3 Swanberg, Melissa            Unattached            21-05.50  
 
Event 20  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sanderock, Rachelle          Unattached             5-04.00  
  2 Barnhart, Katy               Unattached             4-06.00  
  3 Kelly, Kayla                 Unattached             4-02.00  
 -- Oneil, Megan                 Unattached                  NH  
 
Event 21  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Unattached  'A'                                    10:39.46  
     1) Rhynerd, Kaylie                 2) Kelly, Laura                   
     3) Olling, Kirsten                 4) Oneil, Megan                   
  2 Unattached  'B'                                    11:29.28  
     1) Baublitz, Morgan                2) Giles, Kara                    
     3) Thayer, Hannah                  4) Waleron, Venessa               
  3 Unattached  'C'                                    12:28.10  
     1) Kalisek, Kurstein               2) Desaegher, Lotte               
     3) Densmore, Kali                  4) Scott, Bailey                  
 
Event 22  Girls 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mitchell, Sami               Unattached                8.94  
  2 Dale, Quenee                 Unattached                9.82  
  3 Kerllonan, Morgan            Unattached               10.66  
  4 Martin, Brooke               Unattached               11.02  
  5 Martin, Kaylee               Unattached               11.24  
  6 Richardson, Ce'aira          Unattached               11.43  
  7 Barnhart, Katy               Unattached               11.47  
  8 Swamperg, Megan              Unattached               12.32  
 
Event 23  Girls 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Baisaen, Kendall             Unattached                7.87   1 
  2 Mitchell, Sami               Unattached                7.99   2 
  3 Dale, Quenee                 Unattached                8.12   1 
  4 Manson, Taylor               Unattached                8.31   1 
  5 Lee, Mercedes                Unattached                8.51   1 
  6 Mitchell, Lexus              Unattached                8.82   2 
  7 Richardson, Ce'aira          Unattached                8.83   2 
  8 Jones, Carla                 Unattached                8.88   2 
  9 Martin, Kaylee               Unattached                9.30   1 
 10 Wuethrich, Eliena            Unattached                9.33   2 
 11 Gable, Jessica               Unattached                9.41   2 
 
Event 24  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hulst, Trinity               Unattached             5:24.77  
  2 Paganelli, Crysta            Unattached             5:39.94  
  3 Gilbert, Gabbie              Unattached             5:54.06  
  4 Mendyk, Stephanie            Unattached             6:10.73  
  5 Krieger, Joesi               Unattached             6:16.87  
  6 Kelly, Laura                 Unattached             6:19.46  
  7 Bremer, Brooke               Unattached             6:25.58  
  8 Hayes, Hannah                Unattached             6:44.26  
  9 Yurgens, Rebecca             Unattached             6:50.11  
 10 Kennedy, Gabrielle           Unattached             8:32.49  
 
Event 25  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Manson, Taylor               Unattached             1:04.13   1 
  2 Hulst, Trinity               Unattached             1:07.42   2 
  3 Paganelli, Crysta            Unattached             1:08.98   1 
  4 Scott, Bailey                Unattached             1:10.71   2 
  5 Richardson, Ce'aira          Unattached             1:10.73   1 
  6 Thayer, Hannah               Unattached             1:10.78   1 
  7 Desaegher, Lotte             Unattached             1:12.16   2 
  8 Giles, Kara                  Unattached             1:12.45   1 
  9 Waleron, Venessa             Unattached             1:15.56   1 
 10 Densmore, Kali               Unattached             1:16.72   2 
 11 Baublitz, Morgan             Unattached             1:19.55   2 
 12 Kalisek, Kurstein            Unattached             1:22.31   2 
 
Event 26  Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jones, Carla                 Unattached             2:37.93  
  2 Thrush, Taylor               Unattached             2:44.41  
  3 Rietsema, Madison            Unattached             2:50.26  
  4 Wuethrich, Eliena            Unattached             2:52.33  
  5 Mendyk, Stephanie            Unattached             2:59.39  
  6 Yurgens, Rebecca             Unattached             3:06.10  
  7 Staley, Casey                Unattached             3:11.18  
  8 Gilbert, Gabbie              Unattached             3:16.65  
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Baisaen, Kendall             Unattached               25.49  
  2 Mitchell, Sami               Unattached               26.19  
  3 Lee, Mercedes                Unattached               27.69  
  4 Manson, Taylor               Unattached               27.70  
  5 Mitchell, Lexus              Unattached               28.67  
  6 Richardson, Ce'aira          Unattached               30.76  
 
Event 28  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Unattached  'A'                                     4:38.52  
     1) Oneil, Megan                    2) Olling, Kirsten                
     3) Rhynerd, Kaylie                 4) Thrush, Taylor                 
 
Event 29  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hinkle, Tanner               Unattached             9:54.67  
  2 Voisin, Casey                Unattached            10:01.33  
  3 Hearth, Ryan                 Unattached            10:33.51  
  4 Rasch, Eric                  Unattached            11:30.64  
  5 Pilmore, Connor              Unattached            11:36.72  
  6 Valasco, Luis                Unattached            11:37.96  
  7 Kung, Nick                   Unattached            11:40.37  
 
Event 30  Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hadaway, Casey               Unattached            12:17.25  
  2 Krieger, Joesi               Unattached            13:09.89  

END

Next Level Track Club
Joomla Templates at JoomlaShack.com